۳ قاتل که بخشیده شدند!

روزنامه همشهری: ۳ مرد که در پرونده‌های جداگانه مرتکب قتل شده اما توانسته بودند با پرداخت دیه رضایت اولیای دم مقتولان را جلب کنند دیروز به لحاظ جنبه عمومی جرم در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شدند.

يكي از اين افراد به‌دليل درگيري بر سر مرغ‌مينا، ديگري به‌خاطر بي‌احتياطي در موتورسواري و سومين نفر بر سر اختلاف حساب 300ميليوني مرتكب قتل شده بودند.

    قتل بر سر مرغ مينا

روز 8مرداد‌ماه سال 91به مأموران پليس باغستان شهريار خبر رسيد كه كارگر كارخانه‌اي به ضرب چاقو به قتل رسيده است. دقايقي بعد با حضور مأموران تحقيقات در اين‌باره آغاز شد. بررسي‌ها نشان مي‌داد كارگران كارخانه جواني را روي ديوار ديده و با اين تصور كه وي مي‌خواهد براي دزدي وارد كارخانه شود با وي درگير شده‌اند اما او به ضرب چاقو يكي از كارگران را به قتل رسانده است. در چنين شرايطي متهم به قتل كه جواني 19ساله بود دستگير شد و به ارتكاب جنايت اعتراف كرد.

او گفت من نمي‌خواستم اين اتفاق بيفتد و در دفاع از خودم چاقو كشيدم. با وجود اين وي مدتي بعد در شعبه 71دادگاه كيفري استان تهران محاكمه و به قصاص محكوم شد. اولياي دم براي قصاص قاتل اصرار داشتند و اعلام كردند تحت هيچ شرايطي حاضر به بخشيدن او نيستند اما وقتي تلاش‌ها براي جلب رضايت آنها ادامه يافت سرانجام آنها حاضر شدند با دريافت 110ميليون تومان ديه جوان قاتل را ببخشند.

در چنين شرايطي وي صبح ديروز براي رسيدگي به جنبه عمومي جرم در شعبه دوم دادگاه كيفري يك استان تهران محاكمه شد. در اين جلسه كه به رياست قاضي زالي و با حضور قاضي اسلامي برگزار شد متهم در دفاع از خودش گفت: ماجرا از اين قرار بود كه من يك مرغ مينا داشتم كه آن روز از دستم فرار كرد. وقتي دنبالش رفتم ديدم كه روي ديوار كارخانه نشسته است. من هم براي اينكه آن را بگيرم از ديوار كارخانه بالا رفتم اما كارگران فكر كردند من قصد سرقت دارم.

به همين دليل چند نفري با چوب به من حمله كردند. من هم با چاقو يكي از آنها را مجروج كردم و او جانش را از دست داد. وي ادامه داد: روز حادثه فكرش را هم نمي‌كردم كه يك مرغ مينا مسير زندگي‌ام را تغيير دهد و پدرم مجبور شود همه زنگي‌اش را براي نجات من بفروشد. اين مرغ مينا براي من به قيمت 4سال زندان و براي پدرم 110ميليون تومان آب خورد. در اين مدت كه در زندان هستم سعي كردم زندگي سالمي داشته باشم و قول مي‌دهم درصورت آزادي از زندان زندگي با‌شرافتي داشته باشم.در پايان اين نشست قضات دادگاه وارد شور شدند و وي را به تحمل 4سال و 6‌ماه زندان محكوم كردند. به اين ترتيب وي 4‌ماه ديگر از زندان آزاد خواهد شد.

    موتورسواري دردسرساز

دومين نفري كه ديروز در شعبه دوم دادگاه كيفري محاكمه شد جواني بود كه 13سال قبل به‌دليل بي‌احتياطي در موتورسواري مرتكب قتل شد اما بعد از تحمل 13سال حبس توانست با پرداخت ديه رضايت اولياي دم را جلب كند و از چوبه دار نجات يابد. او وقتي در برابر قضات دادگاه قرار گرفت درباره روز حادثه گفت: من سرايدار باغي در منطقه شهريار بودم. روز 17مرداد سال 82بود كه صاحب باغ از من خواست برايش خريد‌كنم. من هم سوار بر موتورسيكلتش به راه افتادم اما سر راه 2جوان با من درگير شدند. آنها چند مرتبه ديگر هم وقتي من را با موتورسيكلت ديده بودند به من تذكر داده بودند.

مي‌گفتند من با سرعت موتورسواري مي‌كنم و ممكن است با كسي تصادف كنم. اما من مواظب بودم. با اين حال آنها جلويم را گرفتند و با من درگير شدند. من هم چاقويي از جيبم بيرون كشيدم و هر دو نفرشان را مجروح كردم و به باغ فرار كردم. اما ساعتي بعد اهالي منطقه به باغ هجوم آوردند و دستگيرم كردند. آن موقع بود كه فهميدم يكي از آنها جانش را از دست داده است. وي ادامه داد: وقتي در دادگاه به قصاص محكوم شدند خانواده‌ام يك لحظه خواب و خوراك نداشتند و همه تلاش‌شان را براي گرفتن رضايت انجام دادند تا اينكه سرانجام اولياي دم با دريافت ديه من را بخشيدند. حالا هم از كاري كه كرده‌ام پشيمانم.

به‌دنبال دفاعيات متهم قضات دادگاه وي را به اتهام قتل عمدي و ضرب و جرح در مجموع به تحمل 11سال حبس محكوم كردند و با توجه به احتساب ايام بازداشت متهم، وي آزاد شد.

    پول كثيف

علاوه بر اين 2محاكمه، قضات شعبه دهم دادگاه كيفري يك استان تهران نيز طبق ماده612قانون مجازات اسلامي قاتلي را محاكمه كردند كه از سوي اولياي دم مقتول بخشيده شده بود. آغاز رسيدگي به اين پرونده به روز 16آذرماه سال 88بر مي‌گردد. در آن روز جسد جواني 25ساله در محل كارش كشف شد كه با كشيدن پلاستيك روي سرش خفه شده بود.

در جريان تحقيقات كارآگاهان جنايي معلوم شد كه مقتول از مدتي قبل با يكي از دوستانش اختلاف مالي داشته و اين شخص بعد از وقوع جنايت ناپديد شده بود و همين موضوع ظن دست داشتن وي در جنايت را تقويت مي‌كرد. به‌اين ترتيب وي تحت تعقيب قرار گرفت تا اينكه 40روز پس از جنايت متهم خودش را تسليم كرد و در بازجويي ها گفت كه به‌دليل اختلاف 300ميليون توماني با مقتول مرتكب قتل شده است. به اين ترتيب وي در دادگاه محاكمه و به قصاص محكوم شد اما مدتي بعد توانست رضايت اولياي دم را جلب كند.

به اين ترتيب وي صبح ديروز به لحاظ جنبه عمومي جرم در شعبه دهم دادگاه كيفري يك استان تهران، به رياست قاضي قربان‌زاده و با حضور قاضي ملكي محاكمه شد. متهم در دفاع از خودش گفت: مقتول مدعي بود 300ميليون تومان از من طلبكار است و بارها بر سر اين موضوع با هم صحبت كرديم اما فايده‌اي نداشت تا اينكه روز حادثه با يكديگر درگير شديم و من كيسه‌اي روي سر او كشيدم و او را خفه كردم. سپس براي صحنه‌سازي‌ 150هزار تومان از آنجا سرقت كردم و گريختم اما 40روز بعد دچار عذاب وجدان شدم و خودم را تسليم كردم. به‌دنبال دفاعيات متهم ختم جلسه اعلام شد.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/08
0
15650
154
08/07
11
224368
3068
08/06
18
240174
3260
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395

حاضرین در سایت

ما 129 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>