آخرین وضعیت اصلاح قانون مجازات اسلامی و قانون تعزیرات

خبرگزاری میزان: محمدرضا ساکی مشاور معاون حقوقی قوه قضائیهدر رابطه با آخرین وضعیت اصلاح قانون مجازات اسلامی اظهارکرد: کتاب اول تا چهارم قانون مجازات اسلامی  که درسال 1392 تصویب شده بصورت موقتی و آزمایشی بوده و عمر این قانون پنج ساله است و در سال 1397 منقضی می‌شود.

وی با بیان اینکه  قانون مجازات اسلامی به عنوان مهم ترین قانونی جزایی کشور، قانونی سرنوشت ساز است، گفت: به لحاظ امنیت بالای قانون مجازات اسلامی که بخش اعظم حقوق کیفری کشور را تشکیل می‌دهد، بازنگری واصلاح این قانون با دقت و حساسیت خاصی پیگیری می‌شود تا عین این قانون به تصویب برسد یا قانونی دیگر جایگزین آن شود.

ساکی افزود: در این قانون علاوه بر رعایت موازین شرعی و فقهی توجه ویژه‌ای به دکترین حقوقی، حقوق تطبیقی و کنوانسیون‌های بین المللی تا حدی که مغایر شرع و اصول قانون اساسی نباشید، داریم.

 این حقوقدان در ادامه بیان کرد: در معاونت حقوقی تلاش شده قانون جامع و کاملی که مشتمل بر همه ابعاد جرائم و مجازات‌ها باشد تحت همین عنوان جایگزین قانون فعلی شده و همواره ایرادات و اشکالاتی که جامعه حقوقی و قضات دادگستری به آن گرفته‌اند، برطرف شود.

مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه همچنین گفت: رفع خلاهای قانونی و اعمال سیاست حبس زدایی و استفاده از مجازات های جایگزین در مقام کیفرگذاری سرلوحه کاری ما قرار دارد.

ساکی همچنین درباره قانون تعزیرات نیز گفت: کتاب پنجم این قانون مشتمل بر تعزیرات قانون دائمی است که درسال 1375 تصویب شده و با توجه به تغییراتی که در قانون مجازات بعمل آمده است باید به روز باشد.

وی با بیان اینکه بسیاری از قوانین منسوخه بایستی کنار گذاشته شوند و اصلاح و بازنگری کامل لازم دارد اضافه کرد: نزدیک به دوسال است این بخش از قانون مجازات اسلامی در کمیسیون‌های تخصصی متشکل از اساتید دانشگاه و قضات عالی رتبه دستگاه قضایی در حال بازنگری است.

مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه اظهارامیدواری کرد که هر دو قوانین را تلفیق و یک قانون جامع و کامل به مجلس تقدیم شود تا در نوبت رسیدگی قرار گیرد.

وی در پایان گفت: استفاده از نقطه نظرات کارشناسی در تخصص‌های مختلف مرتبط با هر موضوع به ارتقاء کیفیت کاری ما اضافه کرده است و در هر مرحله از طریق سایت معاونت حقوقی قوه قضاییه و مکاتبه با مراجع حقوقی و قضایی کشور نظرات و پیشنهادات آن اخذ می شود.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/03
9
89610
1121
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783

حاضرین در سایت

ما 126 مهمان و 2 عضو آنلاین داریم

  • rsagroup
  • nanohursun

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>