چگونه محیط خانه را برای سالمندان ایمن کنیم

سرویس سبک زندگی فردا: از آنجا که احتمال سقوط و افتادن سالمندان بیشتر است، در صورتی که خانه‌ای ایمن سازی نشده باشد می‌تواند به مکانی خطرناک برای آنها تبدیل شود. متاسفانه، درمان این آسیب‌ها در سالمندان طولانی‌تر است. علاوه بر این، افتادن از علت اصلی مرگ و میر سالمندان در خانه است. چه بزرگ‌تر شما دوست داشته باشد که تنها زندگی کند و چه با شما زندگی می‌کند، و چه اینکه برای آینده‌ی خود برنامه ریزی می‌کنید، ما به نقل از این چگونه، به شما جهت ایمن‌سازی خانه برای سالمندان به کمک شما می‌آید.

 

چگونه محیط خانه را برای سالمندان ایمن کنیم

۱. پله‌ها را حذف کنید. در صورت امکان، پله‌های ورود و خروج خانه را حذف کنید. این امر باعث راحت‌تر شدن ورود و خروج سالمند به خانه و کاهش خطر سقوط از پله می شود. در مورد پله‌هایی که امکان حذف آنها نیست، آنها را تبدیل به سطح شیب دار بکنید. نرده‌های محکم نصب کنید. نرده‌های باید در هر دو طرف راه پله قرار گیرد و قادر به تحمل کل وزن بدن یک شخص باشند. در حالت ایده آل، این نرده‌ها باید بالاتر و پایین‌تر از آخرین و اولین پله را نیز پوشش دهند. در صورت لزوم و امکان می‌توانید بالابر پله نصب کنید تا بالا رفتن و پایین رفتن از آن برای سالمندان آسان‌تر شود.

 

۲. درها را بزرگ‌تر کنید. در صورت امکان درهایی را نصب کنید که ۳۶ اینچ عرض دارند. این کار امکان مانور بیشتر، به خصوص با واکر یا صندلی چرخدار، را فراهم می‌کند.


۳. لوازم برقی خود را بررسی کنید. هر گونه لوازم خانگی را که به درستی کار نمی‌کند جایگزین و یا تعمیر کنید. استفاده از آنها خطر آسیب دیدن را افزایش می‌دهد. هنگام تعویض لوازم خانگی، دستگاه‌هایی را انتخاب کنید که به صورت خودکار خاموش می‌شوند، به ویژه برای قهوه جوش، کتری چای، و غیره. این امر خطر آتش سوزی را کاهش می‌دهد. لوازم آشپزخانه را در دسترس فرد قرار دهید. محل تمام لوازم خانگی را در سطح کمر فرد قرار دهید تا سالمند برای دسترسی به لوازم بسیار پایین یا بسیار بالا نیازی به تلاش و تقلا نداشته باشد. همچنین تمام ظروف، قابلمه‌ها و دیگر اقلام آشپزخانه را که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند به جای کابینت بالا در کابینت‌های پایینی قرار دهید.

۴. پیشخوان‌ها را قابل دسترسی کنید. در صورت امکان، پیش خوان‌ها را در دو ارتفاع متفاوت نصب کنید تا فرد در حالت ایستاده یا نشسته بر روی صندلی بتواند به راحتی از آنها در آماده سازی غذا استفاده کند. چاقوها را در مکان امنی بگذارید. چاقوهای تیز را در یک قفسه و یا کشویی قرار دهید که دسته‌ی آنها به راحتی در دسترس باشد و تیغه‌ها به سمت داخل قرار داشته باشند.

۵. کپسول آتش نشانی را در محل قابل دسترسی سریع قرار دهید. کپسول آتش نشانی را در محلی نصب کنید که در صورت بروز آتش سوزی در حین پخت و پز به راحتی مورد استفاده قرار گیرد. به یاد داشته باشید که کپسول آتش خاموش تاریخ انقضا دارد. در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

۶. توالت را قابل دسترسی کنید. استفاده از توالت فرنگی برای سالمندان بهتر از ایرانی است. صندلی توالت را به نحوی نصب کنید که نشستن و برخاستن برای سالمند راحت باشد. اگر ارتفاع صندلی آن نامناسب است، با یک لوله کش تماس بگیرید. برخاستن از صندلی کم ارتفاع برای زانو دشوار است و صندلی بسیار بالا خطر سقوط را در پی دارد. برای افزایش ایمنی و راحتی، بهتر است در هر دو طرف توالت دستگیره‌ای را به دیوار نصب کنید.

۷. خطر دوش گرفتن را کاهش دهید. جای تعجب نیست که حمام مکان بسیار رایجی برای افتادن است. دستگیره‌ای کنار دوش نصب کنید تا فرد در صورت لغزش به آن چنگ بزند. استفاده از صندلی حمام بهتر از ایستادن در کف صاف و لیز حمام است. یک حصیر دوش را در کف حمام یا وان بیندازید. در حمام را قابل رویت کنید. بر روی درب حمام شیشه‌ای و شفاف نوار رنگی و چشم گیری بزنید، تا فردی که بینایی ضعیفی دارد بتواند متوجه وجود در و یا باز و بسته بودن آن بشود. کف لغزنده‌ی حمام را ایمن کنید. در اطراف دوش و رخت کن حمام یک پادری بیاندازید. یا جنس کف را طوری انتخاب کنید که احتمال لغزش روی آن کمتر باشد. چوب، وینیل، یا کاشی برای جلوگیری از لغزش ایده آل هستند. از سوختگی جلوگیری کنید. برای جلوگیری از سوختگی تصادفی شیر آب گرم را با رنگ قرمز مشخص کنید. همچنین می‌توانید درجه حرارت آبگرمکن را کاهش دهید تا ضعیف‌ترین احتمال سوختگی را نیز از بین ببرید. حدود ۱۲۰ درجه فارنهایت توصیه می‌شود.

۸. قفل درها را ایمن کنید. دستگیره‌هایی نصب کنید که تنها از بیرون قفل می‌شوند. بدین ترتیب در صورت بروز حادثه، کمک رسانی به فرد مجروح سریع تر انجام می‌گیرد.

 

۹. کف خانه را ایمن سازی کنید. تمام فرش‌ها و پادری‌های لیز و کوچک را با استپ فرش به زمین محکم کنید. این کار از لغزش و زمین خوردن سالمندان روی آنها جلوگیری می کند. برای فرش‌های کوچک‌تر از استپ فرش دوطرفه استفاده کنید. در صورتی که لبه‌ی فرش‌ها تا خورده‌اند آنها را عوض کنید. برای تمیز کردن سطوح چوبی می‌توان از واکس پارکت غیرلغزنده استفاده کرد.

 

۱۰. خانه را نظم دهید. مطمئن شوید که در تمام منطقه خانه، به ویژه محل‌های عبور و مرور، اجسام پخش نشده‌اند زیرا ممکن است باعث افتادن و لغزش شوند. کابل و سیم‌های برق را به کنار دیوار بچسبانید تا پای فرد به آنها گیر نکند. وسایلی که روی زمین ریخته‌اند، مثل اسباب بازی و روزنامه‌ها را دائما جمع کنید. با ایجاد فضای کافی، مطمئن شوید که سالمندان به راحتی می‌توانند در بین مبلمان حرکت کنند. در صورت لزوم، وسایل اضافی، به خصوص وسایل جاگیر، را جمع کنید. مبلمان را محکم کنید. مطمئن شوید که تمام صندلی‌ها محکم هستند. تمام صندلی های لرزان و خراب را بیرون بریزید. بررسی کنید که حداقل برخی صندلی‌ها در سطحی باشند که نشست و برخاست از آنها آسان است، نه خیلی بالا و نه خیلی پایین. گوشه‌های میزها و مبلمان را ضربه گیر بچسبانید تا در صورت افتادن، فرد سالمند آسیب نبیند.

۱۱. آژیر خطر دود را بررسی کنید. اطمینان یابید که آژیر دود و مونواکسید کربن به خوبی کار می‌کند. باتری آنها را گاه به گاه چک کنید. هرچند بهتر است اینگونه آژیرها به سیم برق متصل باشند، با این حال، باتری آنها را نیز هر از گاهی چک کنید تا در صورت قطع برق نیز بتوانند کار کنند.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/03
2
73194
1016
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783

حاضرین در سایت

ما 108 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>