عسل طبیعی را با این ۳ روش به سادگی تشخیص بدهید

سرویس سبک زندگی فردا:نایب رییس هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان در خصوص تشخیص عسل طبیعی از صنعتی به روش آزمایشگاهی اظهار کرد: برای اطمینان صددرصدی از اصل و طبیعی بودن عسل باید چند نکته از جمله میزان ساکاروز، قند قبل و بعد هیدرولیز و دیاستاز (تست عسل حرارت ندیده) در آزمایشگاه‌ها آنالیز شود و بر اساس استانداردهایی که وجود دارد، مشخص شود که عسل در چه رده‌ای قرار دارد. سیدمهدی دهقان افزود: در جواب آزمایش ها مشخص می‌شود که عسل آزمایش شده در رده عسل کاملا خالص، عسل تغذیه نشده از زنبور، کم تغذیه شده و زیاد تغذیه شده قرار دارد یا اینکه تمام عسل، صنعتی است و بدون زنبور تولید شده است و تنها شکل عسل را دارد. در ادامه راه‌های تشخیص عسل طبیعی را به نقل از مجله سیمرغ بخوانید.

 

عسل طبیعی را با این ۳ روش به سادگی تشخیص بدهید  


روش های خانگی تشخیص عسل طبیعی
عسل طبیعی شل است

وی در مورد روش‌های خانگی تشخیص عسل طبیعی اظهار کرد: توجه به مواردی از جمله شل بودن عسل طبیعی می‌تواند در هنگام خرید این ماده غذایی به مردم کمک کند؛ عسل طبیعی که بدون شکر است و بیشتر برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود، برخلاف تصور مردم، نسبتا شل است.

 

دهقان با بیان اینکه مردم تصور می‌کنند عسلی طبیعی است که سفت باشد، افزود: عسلی که زنبور تولیدکننده آن شکر نخورده باشد، شل است؛ از لحاظ علمی نیز این شل بودن به این دلیل است که قندهای اصلی عسل طبیعی، گلوکز و فروکتوز (قندهای کوچک مولکول) است و زمانی که ظرف عسل طبیعی را کج می‌کنیم این قندها به راحتی روی هم حرکت می‌کنند، در صورتی که اگر به زنبور عسل شکر بدهند، قند شکر که ساکاروز و ایساکارید (قند پیچیده تر) است به دلیل نوع مولکول‌ها به هم گیر می‌کنند و به همین دلیل عسل یک مقدار سفت‌تر از حالت عادی می‌شود.

عسل طبیعی به سختی در آب سرد حل می‌شود
وی با اشاره به اینکه این موارد نسبی است، گفت : آزمایش آب سرد از دیگر راهکارهای تشخیص عسل طبیعی از صنعتی است؛ یک قاشق عسل را اگر در درون یک لیوان آب سرد بریزیم، به ته لیوان رفته و ته نشین می‌شود و به سختی در آب سرد حل می‌شود؛ اما عسل‌های صنعتی قبل از رسیدن به ته لیوان از هم باز می‌شود.

عسل طبیعی شکرک می‌زند

دهقان یکی دیگر از نشانه‌های طبیعی بودن عسل را شکرک زدن عسل عنوان کرد و گفت: عسل طبیعی حتما شکرک می‌زند اما عسل غیرمرغوب شکرک نمی‌زند؛ البته این به آن معنا نیست که عسل بلافاصله پس از خارج شدن از کندو شکرک بزند، بلکه شکرک زدن شرایطی دارد.

وی افزود: در شکرک بستن عسل زمان و شرایط نگهداری بسیار مهم است؛ به عنوان مثال عسل طبیعی گل جعفری، یک ماه بعد از خارج شدن از کندو شروع به شکرک زدن می‌کند و برخی از عسل‌های جنوب کشور مانند عسل گل قنقال بعد از ۲ سال و به صورت آهسته، شروع به شکرک زدن می‌کنند.

دهقان با بیان اینکه این موارد می‌تواند به مردم در خرید عسل طبیعی کمک کند، گفت: علاوه بر این موارد، عطر و طعم گل‌های طبیعی باید در عسل وجود داشته باشد، هر چند اضافه کردن اسانس در عسل‌های صنعتی رایج است.

وی یادآور شد: عسل طبیعی بر اساس نوع گل، دارای خواص مختلفی است و در حال حاضر از عسل طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود؛ بنابراین لازم است مردم برای حفظ سلامتی مصرف این ماده غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/04
0
20455
127
08/03
9
203743
2614
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725

حاضرین در سایت

ما 121 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>