خدمات ارتباطی مبتنی بر مکان برای اینترنت اشیاء دارای ضابطه و مقررات می شود

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از مركز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، صادق عباسي شاهكوه معاون بررسي هاي فني و صدور پروانه سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي (رگولاتوري) گفت: خدمات مبتني بر مكان يا مكان محور (LBS) مجموعه اي از خدمات وسيع و گسترده با كاربردهاي متنوع فني، تجاري، فرهنگي و امنيتي است كه با استفاده از شبكه ها و تجهيزات انتهايي مخابراتي مانند گوشي و رايانه تخت (تبلت) ارايه شده و بخشي از پلتفرم ها و خدمات اينترنت اشيا (IOT) به شمار مي رود.


وي افزود: دارندگان پروانه با توجه به اينكه در ارايه بخشي از اين خدمات گسترده نقش مستقيمي دارند، نبود مقررات لازم براي ارايه اين دسته از خدمات از يك سو منجر به گسترش خدمات مبتني برجي.پي.اس (GPS ) مي شود كه تحت كنترل و نظارت شركت هاي بين المللي غيرايراني است و از سوي ديگر مانع سرمايه گذاري اپراتورها براي ارايه اين خدمات مبتني بر شبكه هاي تلفن همراه در كشور شده است.


عباسي شاهكوه خاطرنشان كرد: اينترنت اشيا (IOT) در حوزه هاي مختلفي چون سلامت، خدمات شهر هوشمند و حمل و نقل توسعه پيدا كرده است.


اينترنتِ اشياء (Internet Of Things) مفهومي جديد در دنياي فناوري و ارتباطات است و به صورت خلاصه 'اينترنت اشياء' فناوري مدرني است كه در آن براي هر موجودي (انسان، حيوان و يا اشياء) قابليت ارسال اطلاعات(داده ) از طريق شبكه هاي ارتباطي، اعم از اينترنت يا اينترانت، فراهم مي شود.


فرآيند ارسال داده ها در فناوري اينترنت اشياء بدين ترتيب است كه به سوژه مورد نظر يك شناسه يكتا و يك پروتكل اينترنتي (IP) تعلق مي گيرد كه داده هاي لازم را براي پايگاه داده مربوطه ارسال مي كند. داده هاي يكه توسط ابزارهاي مختلف از قبيل گوشي هاي تلفن همراه و انواع رايانه ها و تبلت ها قابل مشاهده خواهند بود.


كارشناسان انتظار دارند در سال 2020 تعداد دستگاه هاي مبتني بر اينترنت اشيا به 24 ميليارد دستگاه و تعداد دستگاه هاي كامپيوتري قديمي مانند تلفن همراه هوشمند، تبلت ساعت هوشمند به 10 ميليارد دستگاه برسد.


كارشناسان موسسه BI Intelligence انتظار دارند ميزان سرمايه گذاري جهاني در راهكارهاي اينترنت اشيا تا پنج سال آينده به حدود 6 تريليون دلار برسد.


معاون رگولاتوري با اشاره به اين كه آگاهي قبلي از نظرهاي ذينفعان در اين بخش زمينه اي فراهم مي كند تا مقررات كاملتر و بهتري وضع شود، از علاقمندان و ذينفعان دعوت كرد در اين نظرسنجي مشاركت كرده و پاسخ هاي خود به سوالات طرح شده در اين باره را به صورت مكتوب تا پايان مرداد سال جاري به معاونت بررسي هاي فني و صدور پروانه رگولاتوري ارسال كنند.

 

5656

 

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/07
0
884
10
08/06
18
240174
3260
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614

حاضرین در سایت

ما 195 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>