گزارش وزیر ارتباطات از روز اول سفر دکتر روحانی به باکو

به گزارش خبرآنلاین و به نقل ازمركز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، دكتر واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و رييس ايراني كميسيون مشترك همكاري هاي اقتصادي دو كشور ايران و آذربايجان شامگاه امشب در مصاحبه تلفني با خبر ساعت 21 شبكه اول سيما با بيان توضيحاتي در خصوص اتصال خط ريلي ايران و آذربايجان و پروژه كريدور ريلي شمال - جنوب گفت: در اين سفر در خصوص پروژه كردور ريلي شمال- جنوب بحث و تبادل نظر صورت گرفت و قرار بر آن شد تا اين پروژه در دو فاز تكميل گردد.

وي افزود: فاز اول اين پروژه تا پايان سال جاري صورت گرفته و طي آن خط آهن آستارا از ايران به آستارا آذربايجان متصل گشته و ترمينال يا پايانه ارسال محموله هاي باري در شهر آستارا ايران احداث و راه اندازي مي شود.

واعظي در خصوص فاز دوم اين پروژه گفت: فاز دوم اين پروژه در سال آينده صورت گرفته وطبق توافق دو كشور در اين فاز خط آهن رشت به آستارا متصل مي شود.

وزير ارتباطات ادامه داد: اين خط كه حدود 175 كيلومتر است به يك ميليارد دلار سرمايه گذاري نياز دارد كه قرار شد نيمي از آن را ايران و نيمي ديگر را كشور آذربايجان انجام دهد كه با پايان اين پروژه خط آهن شمال- جنوب تكميل گشته و اين خط آهن هند را به اروپا متصل مي سازد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات موضوع لغو رواديد بين دو كشور را از ديگر موضوعات و برنامه هاي مورد تبادل نظر بين دو رياست جمهوري در اين سفر دانست و گفت: موضوع لغو رواديد در دو مرحله انجام مي شود كه مرحله اول ارايه انواع تسهيلات ويژه به گردشگران و تجار دو كشور براي ارتباط متقابل است كه در اين مرحله رواديد به شكل آسان و حتي در فرودگاه به گردشگران و تجار داده مي شود.

واعظي ادامه داد: مرحله دوم لغو رواديد و ارتباط آسان بين دو كشور است كه با انجام اين دو مرحله ضمن گسترش گردشگري بين مردم دو كشور، زمينه گسترش و ارتقاي روابط تجاري بين ايران و آذربايجان فراهم مي شود.

رييس ايراني كميسيون مشترك همكاري هاي اقتصادي دو كشور در ادامه اين گفتگو بحث و مذاكره با هر يك از پنج كشور اوراسيا را در اولويت برنامه هاي سياست خارجي دولت دانست و افزود: هدف اين مذاكرات و امضاي توافق نامه هاي مختلف ترجيحي و تجاري با آذربايجان و ساير كشورهاي اوراسيا ايجاد زمينه هاي لازم و تسهيلات ويژه براي تجار ايران و ساير كشورها و گسترش انواع مبادلات اقتصادي، بازرگاني و تجاري و ورود محصولات توليدي اين كشورها به بازار يكديگر است.

وزير ارتباطات در اين زمينه ادامه داد: امروز گزارشي از پيشرفت همكاري هاي مختلف و تحقق بخشي از توافقات قبلي بين ايران و آذربايجان توسط روساي كميسيون همكاري مشترك اقتصادي دو كشور به رياست جمهوري ايران و آذربايجان ارايه شد كه مورد توجه و استقبال دو طرف قرار گرفت.

وي در اين زمينه افزايش 66 درصدي همكاري هاي بانكي بين دو كشور را به عنوان نمونه اي از اين پيشرفت مثال زد و افزود: قطعا اين ميزان نمي تواند ميزان هدف گذاري دو كشور باشد و تلاش بر آن است تا اين ميزاندر همه زمينه ها بيش از اين افزايش يابد.

واعظي توافق بر سرمايه گذاري در حوزه هاي زيربنايي را از جمله دستاوردهاي اين كميسيون مشترك و سفر ريس جمهور ايران و آذربايجان به كشورهاي يكديگر دانست و افزود: سرمايه گذاري در زمينه خودرو سازي، دارو سازي، كشاورزي، گردشگري، همكاري هاي بانكي، گمرك و.. از جمله توافقات و دستاوردهاي زيربنايي است كه بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان در حال انجام است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات برنامه هاي فرداي ريس جمهور در باكو را در دو بخش سياسي و اقتصادي دانست و افزود: موضوع امنيت منطقه، مبارزه با تروريسم، همكاري هاي اقتصادي و بانكي، كريدور راه آهن شمال- جنوب و اتصال شبكه برق سه كشور ايران، آذربايجان و روسيه به منظور بهره برداري مشترك و رفع نيازمنديها از جمله موضوعاتي است كه فردا در سفر رياست جمهوري ايران و همزمان ريس جمهور روسيه به آذربايجان بحث و بررسي و تبادل نظر و تصميم گيري خواهد شد.

5656

 

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/07
0
133
2
08/06
18
240174
3260
08/05
34
167874
1743
08/04
16
170834
1395
08/03
9
203743
2614

حاضرین در سایت

ما 187 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>