استفاده از پوست عروس دریایی در نمایشگرها

بدن این موجودات دریایی در واکنش به عوامل خاصی در اطرافشان، تغییر رنگ داده یا بافت آن عوض می‌شود.

خبرگزاری ایسنا: محققان دانشگاه کنکتیکات از پوست عروس دریایی و ماهی مرکب برای ساخت یک غشا الهام گرفته‌اند که می‌تواند برای کدگذاری پیامهای محرمانه یا ساخت سطوح ضد تابش استفاده شود.

به گزارش تک‌رادار، بدن این موجودات دریایی در واکنش به عوامل خاصی در اطرافشان، تغییر رنگ داده یا بافت آن عوض می‌شود.

خصوصیات غشای ابداع شده توسط این محققان که جزئیات آن در پنجاه و دومین نشست ملی و نمایشگاه انجمن شیمی آمریکا ارائه شده، در مواجه با رطوبت تغییر کرده و می‌تواند چیزهایی را که بر روی آن پنهان شده، آشکار کند.

پوست انسان در زمان قرار گرفتن در آب چروک می‌شود، اما پوست عروس دریایی در زمان فرار از دست شکارچیان، چروک و مات می‌شود تا آن‌ها را در محیط اطرافشان پنهان نگه دارد. همچنین وقتی ماهی مرکب با خطر مواجه می‌شود، عضلات خود را منقبض کرده و رنگدانه‌های رنگینی را برای استتار به نمایش می‌گذارد.

این غشا با قرار دادن یک فیلم نازک از الکل پلی‌وینیل بر روی یک پایه لاستیکی از پلی‌دی‌متیل‌سیلوکزان ساخته شده است. این پوست شبیه‌سازی شده در زمان چروک شدن، مات می‌شود و هنگامی که به شکل مسطح درآمده یا رطوبت به آن اضافه می‌شود، شفاف شده و پیام مخفی را نمایش می‌دهد.

پیوند بین زنجیره‌های پلیمری در غشا می‌تواند نشان‌دهنده برگشت‌پذیر بودن یا نبودن چین و چروک‌ها باشد. زمانیکه تعداد این پیوندها کم بوده یا هیچ پیوندی نباشد، غشا تنها یک بار می‌تواند مسطح شود و پس از پدیدار شدن پیام، خود را از بین می‌برد.

این چروک‌ها همچنین می‌توانند خواص ضد تابش در نمایشگرها را ارتقا ببخشند. این فناوری با قرار دادن پوششی از چروکهای ریز به عنوان یک ماده ارزان و موثر برای ضد تابش کردن نمایشگرها استفاده می‌کند که نور را در همه جهات پراکنده کرده و آن را تنها به سمت بیننده منعکس نمی‌کنند.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/01
0
48682
686
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3
07/22
0
140910
2221

حاضرین در سایت

ما 216 مهمان و 2 عضو آنلاین داریم

  • greencard
  • ایمن نگاه هوشمند

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>