تشخیص کم خونی با تلفن هوشمند

روز به روز بر میزان توانمندی‌های تلفن‌های هوشمند در جهان افزوده می‌شود و این بار نیز قرار است با کمک این وسیله فناورانه هوشمند و فراگیر در جهان یکی از متداول‌ترین مشکلات مربوط به سلامت در دنیا یعنی کم خونی(آنمی) بسرعت شناسایی شود.

روزنامه ایران: روز به روز بر میزان توانمندی‌های تلفن‌های هوشمند در جهان افزوده می‌شود و این بار نیز قرار است با کمک این وسیله فناورانه هوشمند و فراگیر در جهان یکی از متداول‌ترین مشکلات مربوط به سلامت در دنیا یعنی کم خونی(آنمی) بسرعت شناسایی شود.

 

کم بودن سطح هموگلوبین خون اگر ناشناخته بماند می‌تواند مشکلات متعددی از جمله خستگی، مشکلات قلبی و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.هرچند این مشکل بسرعت قابل درمان است ولی در کشورهای کمتر توسعه یافته و فقیرنشین تاکنون قربانیان متعددی گرفته است و به همین دلیل دانشمندان اپلیکیشن ویژه HemaApp طراحی کرده‌اند که با کمک دوربین تلفن هوشمند و فلش آن، می‌توان با دقت بالا و هزینه‌ای بسیار کم مشکلات مربوط به کم خونی را شناسایی کرد.

 

ازآنجا که پلاسمای خون و هموگلوبین هر کدام با الگوریتم‌هایی ویژه، طول موج‌های متفاوتی از نور را جذب می‌کنند، می‌توان با قرار دادن انگشت مقابل دوربین گوشی و تاباندن نور به آن، میزان تراکم هموگلوبین را در خون توسط این اپ مورد ارزیابی قرار داد. این آزمایش تاکنون روی 31بیمار انجام شده و اپلیکیشن HemaApp با دقت 69درصد موفق به شمردن تعداد هموگلوبین‌های خون شده که رقم مناسبی است.

 

البته اگر از نور LED استفاده شود صحت آزمایش به 82 درصد می‌رسد و با توجه به پیشرفت سریع گوشی‌های هوشمند انتظار می‌رود این امر در آینده‌ای نزدیک امکانپذیر باشد و ساکنان نقاط دوردست و صعب العبور جهان هم با تشخیص بموقع کم خونی خود یا فرزندانشان، بموقع درمان شوند. از اپلیکیشن‌ها و تلفن‌های هوشمند پیش از این نیز برای تشخیص بارداری، تشخیص آپنه خواب و.. نیز استفاده شده و گاه نیز به عنوان گوشی پزشکی از آن بهره گرفته شده است. البته این اپ در مرحله آزمایشی قرار دارد و بها و زمان ورود آن به بازار مشخص نیست.

...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
07/30
1
52157
578
07/29
31
54857
783
07/27
0
192
3
07/22
0
140910
2221
07/21
35
146610
2301

حاضرین در سایت

ما 110 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>