شبکه ملی اطلاعات بسترساز اینترنت پرسرعت است

روزنامه ایران: فاز اول شبکه ملی اطلاعات که از آن به‌عنوان «استقرار شبکه» یاد می‌شود در هفته دولت راه‌اندازی شد و این شبکه طرحی است که برای راه‌اندازی آن تاکنون 20هزار میلیارد تومان هزینه شده است. هدف از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات نیز این است که 60درصد خانوار ایرانی در این شبکه دارای ارتباط پرسرعت شوند و دولت الکترونیک و دولت همراه بسرعت در این بستر محقق شود. در این راستا روزنامه «ایران» برای بررسی تأثیر راه‌اندازی فاز نخست شبکه ملی اطلاعات بر اینترنت کشور به سراغ شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت رفت تا از مدیران این شرکت‌ها این سؤال را جویا شود که با اجرای فاز نخست این شبکه در بخش دسترسی به اینترنت چه تغییراتی ایجاد شده است.

 شبکه ملی اطلاعات بسترساز اینترنت پرسرعت است

احمدرضا نخجوانی مدیر عامل یکی از دارندگان پروانه FCP  درباره تأثیر راه‌اندازی فاز اول شبکه ملی اطلاعات بر کار اپراتورهای اینترنتی به «ایران» می‌گوید: بحث راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات از سال 84 مطرح و آغاز شده است ولی در چند ماه گذشته با حمایت جدی مدیرعامل جدید زیرساخت راه‌اندازی شد که با بهره‌برداری از فاز اول آن نه تنها کیفیت محتوای داخلی افزایش یافته است، بلکه مشتریان توانسته‌اند با سرعت و ثبات بیشتری به محتواهای داخلی دسترسی پیدا کنند. به عبارتی چون نیمی از محتوایی که کاربران کشور نیاز دارند و به آن دسترسی پیدا می‌کنند، محتوای داخلی است بنابراین دسترسی کاربران با سرعت و کیفیت بالا فراهم شده است.

نخجوانی می‌افزاید: پیش از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات بیشتر مواقع وقتی اینترنت کشور دچار اختلال می‌شد این اختلالات را کاربران نیز در کشور احساس می‌کردند ولی اکنون با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات اگر اختلالی نیز در اینترنت کشور به وجود آید، کاربران متوجه این اختلالات نمی‌شوند.

وی در ادامه به ارزان شدن قیمت اینترنت برای کاربران اشاره کرده و می‌گوید: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) مصوبه 237 را تنظیم کرد که به موجب اجرای آن قیمت اینترنت 15 تا 20 درصد کاهش یافته است.

کاهش قیمت اینترنت برای شبکه داخلی

مجید رئیسی مدیر فنی یکی دیگر از دارندگان پروانه FCP  نیز با اشاره به ارزان شدن قیمت اینترنت مصرفی کاربران به «ایران» می‌گوید: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، ترافیک داخلی از ترافیک بین‌المللی جدا شده است و کاربران به صورت مستقیم از طریق شبکه ملی اطلاعات به محتواهای داخلی دست می‌یابند و همین کوتاه شدن دسترسی به اطلاعات موجب شده تا قیمت اینترنت مصرفی کاهش یابد.

رئیسی می‌افزاید: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، سایت‌های دارای محتوای فارسی زبان که در خارج از کشور بودند، به داخل کشور منتقل شده و با نزدیک شدن از نظر مسافتی نیز سرعت اینترنت افزایش یافته است. بنابراین هرچقدر محتواها به کاربران نزدیک باشد و به جای دور زدن از روی گیت وی‌ها (gateway) و برگشت، سوئیچینگ در داخل کشور انجام شود، ضمن افزایش سرعت، قیمت نیز کاهش می‌یابد که هر دو به نفع مشتریان است.
وی درباره تأثیر اجرای فازهای دوم و سوم شبکه ملی اطلاعات در آینده بر اپراتورهای اینترنتی کشور نیز می‌گوید: در خارج از ایران و بیشتر کشورها

70 درصد استفاده مردم در بستر اینترنت محتوای ویدئویی است در حالی که مردم ایران کمتر از ویدئو استفاده می‌کنند چرا که ویدئو حجم بالایی از اینترنت را مصرف می‌کند و برای کاربران گران تمام می‌شود که با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات استفاده از محتوای ویدئویی مقرون به صرفه شده و کیفیت نیز بهبود پیدا می‌کند.

رئیسی می‌افزاید: با راه‌اندازی فازهای دوم و سوم شبکه ملی اطلاعات ضمن نزدیک شدن محتواها به کاربر نه تنها کیفیت پخش بالا می‌رود، بلکه کاربران و مشتریان دیگر به صورت حجمی به اپراتورهای اینترنتی هزینه پرداخت نمی‌کنند. در حقیقت فقط با پرداخت یک مبلغ ثابت می‌توانند هرچقدر خواستند از ویدئو استفاده کنند چرا که دیگر بحث استفاده حجمی مطرح نیست. همین مسأله موجب می‌شود محتوای ویدئویی نیز در کشور رشد کند. حتی شرکت‌هایی که در بخش ویدئو به اشباع رسیده‌اند برای آنها دوباره فضایی فراهم می‌شود تا بتوانند محتواهای خود را افزایش دهند.

افزایش کیفیت سرویس‌ها

محمد علی یوسفی‌زاده مدیرعامل یکی دیگر از دارندگان پروانه FCP  نیز با اشاره به اینکه با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات تغییرات برای مشترکان مثبت و قابل احساس است به «ایران» می‌گوید: نه تنها از نظر سرعت و کیفیت بحث اینترنت بهتر شده، بلکه قیمت اینترنت نیز کاهش پیدا کرده است چرا که موجب شده اپراتورهای اینترنتی برای مشترکان درباره استفاده از سایت‌های بومی قیمت ترجیحی ارائه دهند که این دستاورد خوبی است چرا که مصرف مردم بیشتر از سایت‌های داخلی است بنابراین از نظر کاهش هزینه به کاربران کمک می‌شود.

وی می‌افزاید: کیفیت انتقال دیتا در زمینه سرویس دهی بین شرکت زیرساخت و اپراتورهای اینترنتی استاندارد شده است و حتی شرکت زیرساخت برای اینکه موضوع استاندارد بودن سرویس دهی اینترنت را به مردم ثابت کند پایش شبکه را به صورت آنلاین دراختیار اپراتورها و مردم قرار داده است پس ما نیز انگیزه پیدا کرده‌ایم تا سرعت و کیفیت پایش اینترنت شرکت خود را در معرض دید عموم قرار دهیم تا مردم بهتر بتوانند اپراتورهای با سرویس دهی خوب را خود انتخاب کرده و خدمات بگیرند.

محمد علی یوسفی‌زاده می‌گوید: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و تعاملاتی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بین سازمان فناوری اطلاعات و بخش‌های دولتی و خصوصی برقرار کرده است نشان می‌دهد که در فناوری اطلاعات، کشور پتانسیل رشد دارد. از سوی دیگر اپراتورهای اینترنتی نیز انگیزه پیدا کرده‌اند که شبکه خود را بیشتر توسعه دهند تا بتوانند همسو با مصرف جهانی به مردم خدمات ارائه دهند.

کاهش تأخیر و اختلال‌ها

محمدرضا کریمی مدیرعامل یکی از شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت  نیز تأثیرات مثبت راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در بخش اینترنت را محسوس دانسته و به «ایران» می‌گوید: با راه‌اندازی این شبکه سرعت در سایت‌های داخلی، پخش ویدئو، ویدئو کنفرانس و کلاس‌های مجازی نه تنها بالا رفته است، بلکه کیفیت نیز دچار تحول شده است. البته وضعیت بهتر از این نیز خواهد شد چرا که بسیاری از مراکز هنوز ارتباط خود را با شبکه ملی اطلاعات برقرار نکرده‌اند.کریمی می‌افزاید: راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات موجب شد که صاحبان محتواهای گیرنده شبکه، بتوانند در یک نقطه با هم ارتباط مؤثر داشته باشند و این مسأله کمک می‌کند تا سرویس یکنواخت و با کیفیتی در کل کشور ارائه شود. از آنجایی که به جای دور زدن از روی گیت وی‌ها و برگشت، اکنون سوئیچینگ در داخل انجام می‌شود، تأخیر ( latency) نیز کاهش یافته است. بخصوص اینکه با این روند ویدئوها در پخش دچار اختلال نمی‌شوند.
وی می‌گوید: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات یک حرکت تازه در کشور ایجاد شده است ولی بحث‌های اقتصادی آن باید به یک پختگی برسد چرا که اکنون با شرکت‌هایی مواجه هستیم که محتوا دارند ولی در ارتباط با شرکت‌ها و ارائه محتوا سلیقه‌ای عمل می‌کنند و به برخی شرکت‌ها محتوا ارائه نمی‌کنند در این زمینه باید به بلوغ برسیم تا رشد پیدا کنیم.
...

منبع

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0

تبلیغات ویژه

دانلود جدیدترین نسخه ی بازی و نرم افزارهای اندروید

آمار روزانه سایت

تاریخ آگهی ها نمایش كلیك
08/03
0
27000
390
08/02
2
100936
802
08/01
56
115095
1801
07/30
6
67653
725
07/29
31
54857
783

حاضرین در سایت

ما 275 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به روز پـیام است.© 2016-2007

<<طـبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هرگونه کپی برداری از قالب و طرح سایت، پیگرد قانونی دارد>>