چرا نور خورشید رنگ مو را باز و در عوض رنگ پوست را تیره می کند؟

چرا نور خورشید رنگ مو را باز و در عوض رنگ پوست را تیره می کند؟

تابستان که می آید خورشید شروع به نشان دادن خودش می کند. با توجه به افزایش طول روز، بیشترین وقت خود را خارج از خانه و در نتیجه بیشتر در معرض نور خورشید قرار می گیریم. این باعث تغییرات رنگی در بدن ما می شود. به عنوان مثال، اگر موهای سیاه دارید، ممکن است موهایتان قهوه ای شود یا پوست سفید شما رنگش سبزه شود. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا خورشید رنگ مو را باز و در عوض رنگ پوست را تیره می کند؟
اشعه های خورشید توسط لایه اوزون، یکی از مهم ترین اقشار جو زمین، فیلتر می شوند. اما اشعه ماوراء بنفش غیر اشباع UV با نفوذ به پوست میتوانند به ساختار DNA آسیب برسانند.بدن ما از یک پلیمر رنگدانه به نام ملانین (یک سیستم دفاع طبیعی) برای جلوگیری از آسیب رساندن اشعه UV استفاده می کند. این ماده، در ساختار مو و پوست یافت می شود و نحوه کار در هر دو محل متفاوت می باشد.

چرا نور خورشید رنگ مو را باز و در عوض رنگ پوست را تیره می کند؟

اشعه خورشید سلول های موجود در موها را می کشد. ملانین که با سلول ها می میرد، موجب می شود تا موهایتان تا کامل شدن دوباره سلول ها روشن بماند.کند شدن این روند بازسازی به ناچار منجر به باز شدن رنگ مو می شود. اما در پوست، این رویداد کاملا متفاوت و سریع است. پوست، به عنوان بخش خارجی‌ از بدنمان باید خود را به طور مداوم تجدید کند و دفاع را در سطح بالایی حفظ کند. بنابراین، اندام های داخلی ما آسیب نمی بینند و موجودات ناخواسته نمی توانند وارد بدن شوند. بنابراین، واکنش به اشعه های خورشید عمیق تر می شود. اشعه خورشید، که شروع به حل کردن ملانین از پایه می کند،باعث می شود سلول های پوست بیشتری به عمل آید و از بدن کمک بخواهد.در اولین دفاع و محافظت از بدن، ترشح هورمون ویژه ای برای تولید ملانین و سلولهای خیلی بیشتر تولید می شود. افزایش سلول های ملانین باعث ایجاد پوست سبزه می شود. البته، این وضعیت بعد از مدتی تغییر پیدا می کند و سلول های پوست برای جلوگیری از آسیب رساندن به ساختارهای پوست اقدام به خودکشی جمعی می کنند که این هم باعث سوزاندن و لایه برداری پوست می شود.

منبع:روزپیام دات کام